NAČERADEC
Naposledy aktualizováno: 16.9.2020

MÁJ - Karel Hynek Mácha

 Máj patří k povinné četbě již mnoha generací studentů. Tuto zajímavost o něm ale možná neznáte: poprvé byl vydán v roce 1836 ještě za autorova života. Jeho rukopis byl později považován za ztracený. Když byl v roce 1916 objeven v soukromé knihovně, byla to senzace. Jeho existence byla ohrožena v roce1951, kdy byl jeho majitel vyhnán ze statku jako kulak. Knihovna byla rozkradena a o rukopisu nikdo nevěděl. Až později rodina přiznala, že ještě před kolektivizací rukopis ukryla u známých. Doba již byla jiná a tak potomci statkáře z Katusic dostali právní potvrzení, že jsou majiteli. Vědci novými metodami rukopis prozkoumali a potvrdili že je pravý.
Máj je nejvydávanější českou knihou. Byl vydán již 329 krát. Za ním pokulhává Babička se sotva polovičním počtem vydání. Byl přeložen do více než dvaceti cizích jazyků.

 

 

Zajímavosti ze statistik za rok 2017

Národní knihovna ČR hradí správcům autorských práv 0,5 Kč za jednu výpůjčku v knihovnách. Údaje se berou ze statistik poskytovaných knihovnami.

Nejvíce se čtou překlady knih z angličtiny (53%), dále české knihy (31%) a následují překlady z jiných jazyků. 

Knihy vydané v posledních 10 letech tvoří 76 % výpůjček. Starší knihy pouze 24 %. Knihy se nejvíce půjčují v roce vydání a rok následující. Pak již půjčovanost klesá. 

Doporučovaný standart pro nákup nových knih je 7% z knižního fondu knihovny. U nás by to znamenalo nakoupit asi 850 knih. Praxe je ale nákup asi 250 knih. 

Nejpůjčovanějším českým autorem je Vlastimil Vondruška a dále Jan Bauer. Na třetím místě je Hana Whitton. Dále se také více půjčuje autorka dětských knih Z. Pospíšilová, za četbu pro ženy Jakoubková a Kubátová a za detektivky Cimický, Češka a Cílek.
Dopředu poskočila R. Třeštíková a sestoupil M. Viewegh.
 

Nejpůjčovanější českou knihou jsou Bábovky od R.Třeštíkové. Dále Okamžiky štěstí od P.Hartla a následují jeho další dvě knihy

Nejčtenější zahraniční autorkou je Nora Robertsová. 

 

 


Nové knihy z Regionálního centra v Benešově

 

Od 31. 7. 2019 je v knihovně nový výměnný soubor. Je to 120 knih všech žánrů - detektivky, romány pro ženy i naučné knihy.

Podmínky pro jejich vypůjčení jsou stejné, jako pro knihy z naší knihovny. 

 

NAUČNÉ KNIHY

Středočeská vědecká knihovna v Kladně nám pravidelně zapůjčuje soubory naučných knih. Výpravné encyklopedie jsou z různých oborů.

Současný soubor 40 knih byl dovezen 10. 10. 2019. Najdete zde knihy o  vaření, osobnostech, zdravém životě. A další ...

 

 


  

ČTENÍ POMÁHÁ

http://www.ctenipomaha.cz/

akce pro žáky a studenty

zaregistrovaný čtenář získá po přečtení každé z doporučených knih 50,-Kč, které může věnovat na některou z nominovaných charit

akci podporuje VOJTA DYK

zapojte se i Vy a podpořte tento kulturní projekt 

 

 


KNIHA - závislost na celý život

internetová  kampaň na podporu čení 

 vyjádření známých osobností o svém vztahu ke knize

www.sckn.cz/index.php?p=cteni


STŘEDOČESKÝ  KRAJ

MĚSTA A OBCE STŘEDOČESKÉHO KRAJE 

tradice, historie, památky, turistika, současnost

Tuto rozsáhlou publikaci má knihovna ve svém fondu a pokud se zajímáte o svůj kraj, můžete si ji vypůjčit domů k prostudování.

KNIHA MÉHO SRDCE

hlasování veřejnosti o nejoblíbenější knihu

TOP 12 :  (Alchymista, Babička, Co život dal a vzal, Děti z Bullerbynu, Egyptan Sinuhet, Harry Potter, Malý princ, Osudy dobrého vojáka Švejka, Pán prstenů, Rychlé šípy, Saturnin, Stmívání )

A takto to dopadlo:

  1. Saturnin - Zdeněk Jirotka
  2. Babička - Božena Němcová
  3. Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry
  4. Stmívání - Stephenie Meyer
  5. Harry Potter - J. K. Rowling
  6. Egypťan Sinuhet - Mika Waltari

 

 

ČTI  DĚTEM  20  MINUT  DENNĚ

  • zúčastněte se celonárodní akce a věnujte dětem 20 minut denně
  • čtěte dětem nahlas - podpořte jejich rozvoj
  • více informací na http://www.celeceskoctedetem.cz/